Random Article

 
0
Posted 05 Şubat 2014 by admin in EHLİ KÜLTÜR SANAT
 
 

12 bin yıl öncesine yolculuk başladı

1995’ten bu yana kazıları devam eden, “Dünyanın En Eski Tapınağı Göbekli Tepe”den çıkan eserlerin fotoğraflarından oluşan ve Doğuş Grubu’nun ana sponsorluğundaki Göbekli Tepe Tanıtım Projesi kapsamında hayata geçirilen Göbekli Tepe Sergisi, Şanlıurfa Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür ve Sanat Merkezi’nde ziyarete açıldı. Serginin açılışı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından yapılırken, Göbekli Tepe Tanıtım Projesi’ne katkılarından dolayı Doğuş Grubu’na teşekkür plaketi sunuldu. Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ve Şanlıurfa Belediye Başkanı Eşref Fakıbaba’nın da katıldığı açılış büyük ilgi gördü. 30 Kasım’a kadar açık kalacak sergi, 2014 Şubat’ta ise İstanbullularla buluşacak.

12 bin yıl öncesinde nasıl tasarlandığı hala cevap bulamayan ve Mısır Piramitleri’nden 7.500 yıl ve İngiltere’deki Stonehenge’den 8.000 yıl önce inşa edilmiş olan Göbekli Tepe kazı alanında bulunan eserlerin seramik baskılı fotoğraflarından meydana gelen sergi, geçmişi günümüze taşıyor. Orjinal hallerini birebir yansıtacak şekilde kabartmalı etkiyle seramiklere basılan ve özellikle hayvan figürlerinin yer aldığı sergide 25 eser yer alıyor. 30 Kasım’a kadar Şanlıurfa’da ücretsiz gezilebilecek Göbekli Tepe Tanıtım Projesi’nde yer alana sergi Şubat 2014’te ise İstanbul’da görücüye çıkacak. Bunun yanında iki dilde hazırlanan web sitesi, bilgilendirici sosyal medya hesapları bulunan proje, Türkiye’nin tanıtımı için de önem taşıyor.

Göbekli Tepe’nin Tanıtım Projesi kapsamında gerçekleşen sergi açılışında konuşan T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Urfa medeniyetlerin kavşağı, medeniyetlerin adeta aynasıdır. Başka bir ifade ile Şanlıurfa’ya açık hava müzesi de diyebiliriz. Bunun önemine son yıllarda varabildik. Öyle ki; hala Göbeklitepe’yi Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmakta zorlandığımızı söyleyebiliriz. Onun için bugün bu sergi son derece önemli bir organizasyondur. Eskiden; ‘Gez dünyayı gör Konya’yı’ derlerdi ama 12.000 yılık geçmişe sahip bu eser ile artık ‘Gez dünyayı gör Urfa’yı’ sloganı ortaya çıkıyor. Bu sergi için Doğuş Grubu’na teşekkür ederim” dedi.

Doğuş Grubu CEO’su Hüsnü Akhan, ana sponsorluğunu üstlendikleri Göbekli Tepe Tanıtım Projesi’nin önemini ve Doğuş Grubu olarak verdikleri desteği şu şekilde açıkladı: “Göbekli Tepe, geçmişi 12.000 yıl öncesine dayanan, “tarihin gelmiş geçmiş en büyük arkeolojik keşfi” olarak nitelendirilen büyük bir değer. Bu değerin tanıtılması, öneminin hem ülkemizde hem de dünyada daha fazla kişi tarafından anlaşılması amacıyla yürütülen Göbekli Tepe Tanıtım Projesi de bu sebeple çok kıymetli. Doğuş Grubu olarak ülkemizin tarihsel mirasını ortaya çıkaracak projelerin desteklenmesini oldukça önemsiyoruz. Göbekli Tepe Tanıtım Projesi’ne destek vermemizin ardında da, bu tarihsel mirasa sahip çıkma ve bu mirası gelecek kuşaklara doğru bir şekilde aktarma hassasiyetimiz yer alıyor. Bu tanıtım projesi ile Göbekli Tepe’nin daha fazla kişi tarafından duyulacağına, Şanlıurfa ilimizin daha da değerlenerek hak ettiği ilgiyi göreceğine ve dünyanın birçok yerinden binlerce konuğu ağırlayacağına yürekten inanıyoruz. Biliyoruz ki; burada yaratmaya çalıştığımız farkındalık, sadece Göbekli Tepe ve Şanlıurfa için değil, ülkemizin turistik ve ekonomik geleceği için de önemli bir fırsattır.”

Proje koordinatörü Ece Vahapoğlu ise, “Göbekli Tepe’nin değerinin daha çok insan tarafından bilinmesini sağlamak ve farkındalık yaratarak bunu günümüz insanlığıyla paylaşma isteğim yani bir nevi kültürel çevirmenlik bu tanıtma projesini doğurdu. Şanlıurfa’nın mistik dokusu hepimizi büyülüyor, Göbekli Tepe’nin yeri ise apayrı. Göbekli Tepe’yi gören herkesin aynı heyecanı paylaşmasını umuyor, başta ana sponsorumuz Doğuş Grubu’na, heyecanla beni hep destekleyen ekibime ve tarihi değerlerimizi bilen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Zekai Demir’in objektifinden 12 bin yıl öncesine yolculuk
Bugüne kadar yapılan en önemli arkeolojik keşif olarak nitelendirilen ve insanlık tarihini değiştirecek çok önemli bulguları barındıran Göbekli Tepe’de M.Ö. 10 bin yıllarına, yani Cilalı Taş Devri’ne ait eserler bulunuyor. Bugüne dek çıkarılan eserler, Kütahya’dan gelen taş dokulu seramiklere uygulanan özel UV baskı teknolojisi ile kabartmalı olarak basılarak, sergiyi görsel bir şölene dönüştürüyor.

En büyük arkeolojik keşif: Göbekli Tepe
İlk kez 1983’te fark edilen Göbekli Tepe, 1995 yılından bu yana Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından ortaklaşa yürütülen kazılarla gün yüzüne çıktı. İnsanlığın doğduğu yer olarak gösterilen Göbekli Tepe, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne de alındı.

Yerleşim ve tarım kavramlarından çok uzak olan avcı ve toplayıcı insan toplulukları zamanında, şehir hayatına henüz geçmeden inşa edilen ilk tapınak olan Göbekli Tepe, Standford Üniversitesi başta olmak üzere birçok yabancı üniversite tarafından da son yılların “en büyük arkeolojik keşfi” olarak gösteriliyor. 12 bin yıl öncesinde nasıl tasarlandığı hala cevap bulamayan tapınak, Mısır Piramitleri’nden 7.500 yıl ve İngiltere’deki Stonehenge’den 8.000 yıl önce inşa edilmiş olmasıyla da tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Bu nedenle Göbekli Tepe için National Geographic “Dinin doğuşu” betimlemesini yapıyor.
admin

 
0 YorumİLK YORUMLAYAN SİZ OLUN!


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.