Random Article

 
0
Posted 03 Şubat 2014 by admin in Genel
 
 

Ali İsmail Korkmaz davası 12 Mayıs’a ertelendi

KAYSERİ

Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın, Eskişehir’deki Gezi Parkı odaklı eylemde darbedilerek hayatını kaybettiği iddiasıyla açılan davanın Kayseri’deki ilk duruşması sona erdi.

Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, mahkeme heyeti tutuklu sanıkların, tutukluluk halinin devamına karar verirken, tutuksuz yargılanan polis memuru Y.A’nın tutuklanma talebini ise reddetti.

Dava 12 Mayıs’a ertelendi. 5 kez ara verilen duruşma yaklaşık 14 saat sürdü.

Anne Emel Korkmaz duruşma salonunda

Salon yetersizliğinden dolayı eski adliye binasındaki 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 09.15’te başlaması gereken duruşma, yoğunluk nedeniyle saat 10.00’da başladı.

Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, adliye salonuna girerken avukatlar ve salondakiler tarafından alkışlandı.

Elinde oğlunun fotoğrafını taşıyan Korkmaz, ağlayarak “İsmailimi de getirdim” dedi.

Oğlunun fotoğrafını sanıklara gösteren anne, “Nasıl kıydınız Alime, annenizin yüzüne nasıl bakıyorsunuz? Bu çocuk size ne yaptı, çocuklarınızı mı dövdü?” diye sordu.

Sanıkların etrafındaki polislere de tepki gösteren anne Korkmaz, “Koruyun arkadaşlarınızı, yüzümüze bakmasınlar. İsmailimi değil Alimi getirdim” diye konuştu.

Duruşmada, 5’ü tutuklu 8 sanık ile taraf avukatları hazır bulundu. 

Bu arada Ali İsmail Korkmaz’ın ailesine destek vermek amacıyla 300’e yakın avukatın duruşmayı izlediği öğrenildi. 

Duruşmaya ara verildi

Salondakiler, üzerinde silah bulunduğu iddia edilen ve kendisinin uzman çavuş olduğunu belirten kişi ile sivil polis olan iki kişiyi üstlerinde silah olduğu gerekçesiyle linç etmeye çalıştı.

Sivil polisler, salondaki milletvekillerini koruma amacıyla salonda olduklarını dile getirirken, daha sonra dışarıya çıkarıldı.

Mahkeme heyeti, kimlik tespiti yapılması için duruşmaya ara verdi.

Duruşmayı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum’un yanı sıra bazı milletvekilleri de takip etti.. 

Güvenliği 500’ü il dışından olmak üzere 2 bin 30 polis, 3 TOMA, 1 panzer ve Emniyet Genel Müdürlüğüne ait bir helikopter sağladı.

Anne Korkmaz: “Çocuğuma bunu yapanlar çocuklarına bakamayacak hale gelecek”

Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, adliye bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, oğlunun öldürülmesine karışanların kimsenin yüzüne bakamayacak hale geleceğini söyledi.

“Binlerce, milyonlarca Ali İsmail var” diyen anne Korkmaz, “Alişim küçücüktü. Ben onun büyüdüğünü, bu hale geldiğini fotoğraflarda gördüm. Saçını uzatırdı, her türlü hayatı seven bir çocuktu. Doğayı, dünyayı, insanları, hayvanları seven bir çocuktu. Benim oğlum çocuklara hayrandı. Çocuğuma bunu yapanlar bir gün çocuklarına bakamayacak hale gelecekler. Tüm dünya görecek bunu. Allah kimseye bu acıyı yaşatmasın” ifadesini kullandı.

Kormaz ailesinin avukatı Öngel: “Duruşmayı 300 avukatla izliyoruz”

Ali İsmail Korkmaz’ın aile avukatı Özgür Özlem Öngel, eski adliye binası önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Güvensiz denilen Eskişehir’de 6 Ocak’ta yapılan ve hiçbir güvenlik sorunu yaşanmayan talimat duruşmasına 100’den fazla avukatla katılan bizler, Kayseri’deki duruşmayı 300 avukatla izliyoruz. Yolları kesseniz de yüzlerce kişiyle Kayseri’deyiz. Siz haksızlığı büyüttükçe biz daha kalabalık takip edeceğiz. Nereye saklamaya çalışırlarsa çalışsınlar onların saklamaya çalıştığı deliklerden adaleti bulup çıkaracağız.”

Üzerinde silah bulunduğu iddia edilen kişinin ifadesi alındı

Duruşmada, üzerinde silah bulunduğu iddia edilerek salondakilerin üzerine yürüdüğü uzman çavuş İbrahim Karaman’ın mahkeme huzurunda ifadesi alındı.

Burdur 58. Piyade Alayı’nda görevli olduğunu anlatan Karaman, tutuklu sanıklardan Mevlüt Saldoğan’ın akrabası olduğunu ve yıllık izinde olduğu için duruşmayı takip etmek amacıyla Kayseri’ye geldiğini söyledi.

Üzerinde kesinlikle silah bulunmadığını ifade eden Karaman, kulaklarının ağır duyduğunu ve üzerine yürüyen kişilerin gözlüğünü kırdığını belirtti.

Mahkeme heyeti, ifadesi alındıktan sonra Karaman’ın duruşmayı izlemesine müsaade etti.

Öte yandan, üstlerinde silah bulunduğu ve milletvekillerini korudukları tespit edilen 2 polis memuru ise duruşma salonundan çıkarıldı.

Davada tutuklu yargılanan Mevlüt Saldoğan (polis), İsmail Koyuncu, Muhammet Vatanseven, Ebubekir Harlar ve Ramazan Koyuncu ile tutuksuz yargılanan Şaban Gökpınar, Hüseyin Engin ve Yalçın Akbulut hazır bulundu.

Validen tweet

Kayseri Valisi Orhan Düzgün de twitter hesabından yaptığı açıklamada, duruşma salonunda bazı kişilerin üzerinde silah bulunduğuna ilişkin bilgilerin doğru olmadığını bildirdi

Düzgün, “Duruşmayı izlemeye gelen avukatlardan birisi, salondaki izleyicilerden birinin cebindeki sert cismi (cep telefonu) silah sanmıştır” ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti Korkmaz’ın ailesi dışındaki müdahillik taleplerini reddetti

Duruşmada, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği’nin yanı sıra Gezi Parkı odaklı eylemler sırasında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük ile Abdullah Cömert’in ağabeyi Zafer Cömert de müdahil olma talebinde bulundu.

Sanıkların, aile dışındaki müdahillik taleplerini kabul etmemesi üzerine mahkeme heyeti, Korkmaz’ın ailesi dışındaki müdahillik taleplerini reddetti.

Kovaladığım kişi uzun boyluydu

Kayseri 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya katılan tutuklu sanık polis memuru Mevlüt Saldoğan, çok üzgün olduğunu belirterek, Ali İsmail Korkmaz’ın ailesine başsağlığı diledi.

Olay günü amirinin gözaltı yapmadan grubu dağıtmalarını istediğini anlatan Saldoğan, sokağa bu amaçla girdiklerini, kovaladıkları kişinin kesinlikle Ali İsmail Korkmaz olmadığını iddia etti.

Saldoğan, “Benim kovaladığım kişi uzun boyluydu. Ali İsmail Korkmaz ise kısa boyluymuş, görüntülerin iyi incelenmesini istiyorum. Şahsı yerden kaldırmak için ayağımın ucuyla hafifçe dürttüm. Kendisi yere oturup kalkmadığı için oradan ayrıldım. Şahıs ben ayrılırken arkamdan küfür etti. ‘Lütfen yapma, ayıp. Erkek adama küfür yakışmaz’ dedim. Şahsın çevredekileri daha fazla tahrik etmemesi için ayağımın ucuyla dürttüm. Bedenen zor kullandım. Öldürmek veya yaralamak gibi bir niyetim yoktu” diye konuştu.

Yıllık izindeyken tutuklandığını belirten Saldoğan, bu nedenle görüntüleri çok iyi izleme imkanı olmadığını, kendisinin müdahale ettiği kişinin Ali İsmail Korkmaz olmadığını savundu.

Saldoğan, avukatların bazı sorularına ise susma hakkını kullanmak istediğini belirterek cevap vermedi.

Tutuksuz sanık Başpolis Şaban Gökpınar ise “Ali İsmail diye tabir edilen şahsı hiç görmedim” ifadelerini kullandı.

Tutuksuz sanıklardan Yalçın Akbulut ile Hüseyin Engin de Ali İsmail Korkmaz’ı tanımadıklarını öne sürdü.

Mahkeme heyeti, ifadelerin ardından duruşmaya 40 dakika ara verdi.

Baba Şahap Korkmaz duruşma esnasında baygınlık geçirdi

Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, sanıklardan Ebubekir Harlar ifade verdiği sırada sanığı işaret ederek, “Oğlum da ağabeyinin düğününde böyle bir takım elbise giymişti” dedi. 

Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz ise duruşma esnasında baygınlık geçirdi. Salondaki doktorun müdahale ettiği Korkmaz, koluna girilerek salondan dışarıya çıkarıldı.

Hastaneye gittiğimizde tanıyamadık

Duruşmada söz alan maktulun babası Şahap Korkmaz, oğluna pusu kurulduğunu iddia ederek, ortada vahşice bir cinayetin bulunduğunu iddia etti.

Ali İsmail Korkmaz’ın olay günü birkaç darbe yedikten sonra kaçtığını, daha sonra yakalanarak ayak ve sopa darbeleriyle müdahale edildiğini savunan Korkmaz, şunları söyledi:

“Oğluma, ayakları ve sopalarıyla vurmuşlar. Vücudunun her yerinde morluklar vardı. Kafatasında iki kırık vardı, dişleri dökülmüş, gözleri ise mordu. Hastaneye gittiğimizde tanıyamadık. Bunu yapan insan değil vahşi bir yaratıktır. Ben yılanı öldürmek istediğimde, İsmail karşımda dururdu. Bir sivrisinek için annesi ile kuzeni ile tartışırdı o şekilde bir çocuktu Ali İsmail. ‘Küfür etti’ diyorlar, küfür etmiş olabilir ama o çocuğun kafasında iki kırık var, acılar içinde kıvranıyor, teşekkür mü etseydi? 19 yaşına kadar ben ona kötü söz söyleyip tokat bile atmadım. Onun da kimseye kötü sözü olmamıştır. Çocuklara her gün ders verir, huzurevini ziyaret ederdi. Kimsesizler yurduna kitap gönderirdi, yüreği iyilik dolu insandı. Sineğe, yılana kıyamayan bir insana vahşice saldırdılar.”

Baba Korkmaz, daha sonra mahkeme heyetine seslenerek, “Ellerinizi vicdanınıza koyup adaleti uygulayın, adil bir yargılama yapmanızı rica ediyorum. Alnımız ak, başımız dik, oğlumuzla gurur duyuyoruz” dedi.

Beni güldürdüler

Anne Emel Korkmaz ise oğluna 19 yaşına kadar bir tokat bile atmadığını kaydetti.

Oğlu Ali İsmail Korkmaz’ın insanlara karşı saygılı olduğunu belirten en ufak bir laneti bile diline almadığını belirterek, bu sırada sanık avukatlarına dönüp, “Savunma yapacaklarsa adam gibi savunma yapsınlar, yaptıkları savunma ile beni güldürdüler” dedi.

Oğlunun 68 gün boyunca hayata tutunmaya çalıştığını anlatan anne Korkmaz, elindeki fotoğrafı göstererek, “Engelli kardeşlerine kapak toplayan, köy okullarına kitap gönderen çocuktu. Ben oğlumu Eskişehir’e bu halde gönderdim, kefenle aldım. Oğlum eğitmen olup, iyi insanlar yetiştirecekti. O katilleri savunan avukatlar ellerini vicdanlarına koyup savunma yapsınlar.”

Annenin konuşması salonda uzun süre alkışlandı.

Savcı’nın tutuklama talebine ret

Savcı, mahkemeden tutuksuz yargılanan polis memuru Y.A’nın tutuklanması yönünde talepte bulundu. Diğer  sanıkların, tutukluluk halinin devamını istedi. 

Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın, Eskişehir’deki Gezi Parkı odaklı eylemde darbedilerek hayatını kaybettiği iddiasıyla açılan davanın Kayseri’deki ilk duruşması sona erdi.

Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, mahkeme heyeti tutuklu sanıkların, tutukluluk halinin devamına karar verirken, tutuksuz yargılanan polis memuru Y.A’nın tutuklanma talebini ise reddetti.

Dava 12 Mayıs’a ertelendi. 5 kez ara verilen duruşma yaklaşık 14 saat sürdü.

Muhabir: Musa Özyürek/Emrah Yaşar
admin

 
0 YorumİLK YORUMLAYAN SİZ OLUN!


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.