Random Article

 
0
Posted 05 Şubat 2014 by admin in EHLİ KÜLTÜR SANAT
 
 

‘Buğdayın Türküsü’ 33 yıl sonra yeniden

İSTANBUL – Türkiye’nin önemli gruplarından Yeni Türkü’nün ilk albümü ‘Buğdayın Türküsü‘ tıpkı basım olarak Ada Müzik’ten yeniden yayınlandı. Yayınladığı dönem yasaklı muamelesi gören ve dinleyicilere ulaşmayan albüme Can Dündar imzalı dönemin tanıklarının anlatılarından oluşan bir belgesel de eşlik ediyor.

‘Buğdayın Türküsü’nde çok önemli şarkılar yer alıyor. Pablo Neruda’nın ‘Canto General’ isimli eserinin ‘’fugitivo’’ isimli bölümünden alınmış kısmının Türkçeye çevirisi Hilmi Yavuz tarafından yapılmış.

Albümde Can Yücel’den ‘Sardunya’ya Ağıt‘ ve ‘İşçi Marşı’, Yaşar Miraç’tan ‘Bekçi Kazım Türküsü’, ‘Özgürlük’, ‘Bir Ölü Daha Geçti’, Nazım Hikmet’ten ‘Mapushane Kapısı’, ‘Beyazıt Meydanı’ndaki Ölü’ ve ‘Sen’, Kemal Burkay’dan ‘Sonbahar’dan Çizgiler’ şiirleri Selim Atakan besteleriyle buluşuyor.

Albümdeki 11 şarkının 10’u Selim Atakan imzası taşıyor. ‘Gelincik’ adlı sözsüz şarkının bestesi ise Derya Köroğlu’na ait. Kayıt ve Miks, Ümit Eroğlu tarafından, Ümit Eroğlu Stüdyosu, Kavaklıdere, Ankara da 1979 yılında yapıldı. Masteringi Muammer Tokmak ve Derya Köroğlu, İstanbul Stüdyo Marşandiz de 2000 yılında gerçekleştirdi.

Fotoğraflar, ön, arka kapak illüstrasyonları ve tasarım ise Yılmaz Aysan tarafından 1979, 2013 yıllarında yapıldı.
admin

 
0 YorumİLK YORUMLAYAN SİZ OLUN!


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.