Random Article

 
0
Posted 25 Mart 2014 by admin in Haber
 
 

Düğün Dernek 2014

Düğün Dernek şarkılarını, kliplerini, fragmanlarını yüksek görüntü ve ses kalitesiyle gazetea24.com’da izle dinle.

erdem davetiye

Düğün Dernek, Sivas’ın merkezi ile köyleri arasında köprü kurarak, kent-taşra metaforu oluşturan bir güldürüdür. Ahmet Kural’ın, taşradan bir fırsat yaratamayarak, yine taşradan çıkamamış tüpçü esnaf karakterinin, Seren Yüce’nin Çoğunluk’un dan fırlamış yarı kentli olan otel sahibi zengin Sırrı Süreyya’sı ile karşılıklı konuşma sahneleri, filmin hangi taban üzerine oturduğunu aslında göstermektedir.

Cahillikleri hatta cahillikler içindeki alimlikleri ile biz bize yeteriz kafası içinde yaşamaları, imece usulu bir düğün yaratma telaşı süregelir. Film örgüsü de zaten imece usulü bir düğün yapabilme hikayesidir.

Taşrada yaşayan ucundan büyükşehir kültürü görmüş Murat Cemcir karakteri, yine metaforlarla süslü, masum öğretmenleri andıran ilkokul hocası, mutaassıp köy halkı figürasyonu, film girizgahında ki diyanete ufak tebessümlerle manidar bir selam gönderen cami cemaatii, her kasabada en az bir tane olan yeraltı figürü, kasabanın hep zengin zannedilen parası sermayeye gömülü beyaz eşyacısı ve son olarak yörenin gönlü zengin, sözünün eri ama aklı zor kanaat çalışan büyük abi figürü Rasim Öztekin filmin at başı karakterlerini oluşturmaktadırlar.

Sivas’ta ki bu köy halkının, muhtemelen İstanbul’a küçük yaşta parasız yatılıya gönderdikleri köyün parlak genci karakteri, oralarda büyüyen bir gencin sonradan başına sardığı hikayelerin ancak kökeninin geldiği yerden ki şefkati ile temizlenme şekli. Gizli anlamda, taşrada ki saflığını ne kadar kaybedersen, o kadar kentli olursun. ( Yani belaya davetiye çıkarmak ve modern ama endişeli – tedirgin hayat stilinin içerisine dalmak ) Düğün Dernek beyaz yakalı izleyene göre İşler Güçler ile aynı tadı vermedi.

Bunda hikaye örgüsünün şehirden indim köye bakış açısı ile doğru orantılı olduğunu düşünüyorum. Ama yinede filme bağlanamayanların bile bir hayli güldükleri çok sayıda sahne mevcuttur.
admin

 
0 YorumİLK YORUMLAYAN SİZ OLUN!


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.