Random Article


Asitaneden Yoros Kalesi

 
PUAN
 
 
 
 
 


 


0
Posted 16 Temmuz 2012 by admin

İstanbulun Anadolu yakasında Karedeniz ile boğazın birleştiği noktada bulunan Yoros kalesi doğu roma imparatorluğu döneminde kalmıştır. İmparatorluğun askeri gücünü kaybetmeye başlaması ile Cenevizlerine eline geçen kale bir ticaret ve  kontrol noktası gibi, bir sınır karakolu gibi Cenevizlilerce kullanılmıştır.

Anadolu kavağında eşsiz bir tarih Yoros KalesiRivayete göre kalenin adı Antik tanrılardan Zeus’un sıfatlarıdan biri olan “uygun rüzgar” kelimesinden türediği düşünülmektedir. Yoros Kalesi bu günde eşssiz rüzgarı ile bu adına layık olmayı başarabilmekte.

İstanbulun neresine el atsanız ayrı bir güzellik ayrı bir büyü var sanki Yoros Kalesi bunların içinde onlarca farklı kültürü bünyesinde barındaran ender yerlerden biridir. Yoros Kalesini bulunduğu tepe size hem Karedenizin hırçınlığını hemde marmaranın sükünetini aynı anda sunmakta. Bu ikis arasında debelenip duran Boğaz ise sessiz bir karnaval gibi.

İstanbula, boğaza bu kadar hakim başka bir nokta var mıdır? Boğaz sadece bizler için eşsiz bir güzellik değil dünyanın bir çok yerinde yaşayan insanlar için eşsiz bir doğaya sahiptir. Ancak bu doğanın en güzel görüntüsü belkide Yoros kalesi ve onun hakim olduğu tepedir.

MUTLAKA YAPIN

Kalenin yanında ki yamaçta bulunan mekanda çay için. Alkollü içki servisleride var

Kalenin içini gezin

Karedenize bakan kısımda her zaman rüzgar esmekte rüzgara karşı durun

Bol bol resim çekilin
admin

 
0 YorumİLK YORUMLAYAN SİZ OLUN!


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.