Random Article


Hz.Yuşâ Tepesi Beykoz

 
PUAN
 
 
 
 
 


 


0
Posted 13 Şubat 2013 by admin

Hz.Yuşa Tepesi tarihin ilk dönemlerinden günümüze kadar devam eden kutsal bir yer olarak kabul edilmiş ve ilk dönemlerde çeşitli uygarlıklar burada kendi dinlerinin mabet ve tapınaklarını inşa etmişlerdir. Hz.Yuşâ Tepesi İstanbul’un Beykoz ilçesinde bulununan bir tepedir.

Eşsiz manzarası bu anlamlı yere katbe kat daha anlam katmaktadır. Tepeden manzaraya baktığınızda koca bir dünya güzelliği göreceksiniz. Yeşil ve mavinin armonisi bu manevi anlamı büyük olan yerden sizi kendisine hayran bırakacak.

Osmanlı döneminde bu tepeye, Sadrazam 28. Çelebizade Mehmet Sait Paşa tarafından 1755 tarihinde bir mescit yaptırıldı.  Tarih boyunca ziyaretçileriyle bütünleşen ve hep insanların ilgi odağı olmayı sürdüren Hz.Yuşâ Tepesi bir gününüz manevi bir güzellikle süslenecek. Tepe çevresinde yer alan yeşiller içinde , mavi bir manzaranın karşısında dinlenebileceğiniz güzel cafeler ve yerler de bulunuyor.

Hz. Yuşa Peygamber’ in kabri 2. derece askeri güvenlik bölgesi içinde kaldığı için yıllarca kabir ziyaretine, kapalı kalmış aynı zamanda cami’ de ibadete izin verilmemiştir. Sonra ilk önce sadece cuma günleri olmak üzere ibadete açılmış, daha sonra bu sınırlama da kaldırılmıştır. Bölge hala askeriyeye dahildir, telörgüler ile çevrilidir.

Anadolu kavağı’na giden yol üzerindedir.

Beykoz Ortaçeşme son durakta inilip 20-30 dakikalık bir yürüme ile (dik bir yokuştur ve dönüp arkaya bakıldığında güzel bir manzarası vardır) varılabilir.

 
admin

 
0 YorumİLK YORUMLAYAN SİZ OLUN!


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.