Random Article


Çocukların İhtişamı

 
PUAN
 
 
 
 
 


 


0
Posted 14 Kasım 2012 by admin

__ÇOCUKLARIN İHTİŞAMI__

Yannick ve Ben Jakober Vakfı Çocuk Portreleri Koleksiyonu, Pera Müzesi katkılarıyla İstanbul’da sergileniyor. 16. – 17. yüzyıl Avrupası’ ndan çocukların en ihtişamlı yüzlerini bu sergide görebilecek ve miniklerin zenginliklerine zenginlik kadar duruşları sizi şaşırtacak.

Onlar gerçek birer Altın…

Sergilenen elli yedi çocuk portresi, çeşitli ülkelerden soylu ve aristokrat çocukları betimlerken, Avrupa’nın siyasi tarihine, aristokrasi geleneklerine, inançlarına ve moda akımlarına ışık tutuyor ve bu portreler aracılığıyla bir anlamda Avrupa portre geleneğine de bir bakış sunuyor.

Zenginliği küçük çocuklarla betimlemek… Belli ki Avrupa’nın geleceğe bir mesajı denilebilir. Çocuk gelecek demektir ve bu anlatımla İster İngiliz ya da İtalyan, Danimarkalı ya da İspanyol, Alman, Polonyalı, Flaman, Hollandalı ya da Fransız olsunlar, zengin kıyafetleri, ihtişamlı dantelleri, dizi dizi mücevherleri küçük ama ihtişamlı çocuklar betimliyor.

Osmanlı Hanedanlığı’nın iki önemli figürü ; İmparator Süleyman’ın Kızı Mihrimah Sultan’ın Portresi ve Şehzade Abdürrahim Efendi portresi seyretmeye değer iki muhteşem eser.

İyi seyirler…

SERGİ DETAY

Sergi Adı: Altın Çocuklar -16.-19. Yüzyıl Avrupası’ndan Portreler.
Yer: PERA MÜZESİ
Süre: 13 Ekim 2012 – 6 Ocak 2013

Tel. + 90 212 334 99 00. Fax. + 90 212 245 95 11

 
admin

 
0 YorumİLK YORUMLAYAN SİZ OLUN!


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.