Random Article


İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi

 
PUAN
 
 
 
 
 


 


0
Posted 19 Şubat 2013 by admin

Sultanahmet’te görülecek o kadar çok müze ve tarihi yapı var ki bu müze diğerleri arasında biraz ihmal ediliyor sanırım. Pargalı İbrahim Paşa’nın sarayı şimdi İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi olarak çıkıyor karşımıza.

Dikilitaş’ın hemen yanında bekliyor bizi. İslam sanatının her dönemine ait eserler sergileniyor İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde. Halılar, el yazmaları, hat sanatından örnekler, ahşap, cam, taş ve maden işlemeciliğinin en güzel örnekleri yer alıyor salonlarda. Sultanahmet gezisi içinde gidilmesi, görülmesi gereken müzelerden biri.

Sultanahmet’te bulunan İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi 1984 yılında Avrupa Konseyi Yılın Müzesi ve 1985 yılında Unesco tarafından ödüller aldı. Yaklaşık 40 binden fazla eser bulunmakta. Selçuklu, Osmanlı, Emevi, Abbasi dönemlerine ait birçok halı, el yazması, hat sanatı vb. eserler sergilenmekte.

Eski İstanbul’daki hayatı canlandıran bölümler çok etkileyici. Müzenin ilgi görmemesinin fazla biliniyor olmaması. Tarihin eksik bir parçası olmaktan çok uzak mutlaka görülmesi gereken bir kültür mimarisi.

 

Adres: İbrahim Paşa Sarayı At Meydanı 46, Sultanahmet , Eminönü

Açılış Kapanış : Pazartesi hariç 09:00 – 17:00

Telefon: 0(212) 518 18 05 ve 518 18 06

 
admin

 
0 YorumİLK YORUMLAYAN SİZ OLUN!


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.