Random Article


Pierre Loti

 
PUAN
 
 
 
 
 


 


0
Posted 06 Ekim 2012 by admin

Tarihlerden beri kendine çeken gizemli bir tarafı vardır İstanbul’un.

Kimleri cezp etmedi ki?  Krallar, Büyük komutanlar, Yazarlar, Şairler, Ressamlar Hatta Peygamberler. Bu cezboluş rüzgarına kapılanlardan birinin cezbeden bir hayat öyküsü, bu öykünün verildiği bir tepe bile vardır İstanbul’da. Çoğumuz birkaç kez de olsa uğrayıp bir kahve bir çay içmişliğimiz vardır o meşhur tepede

Pierre Loti

İstanbul’a ilk kez 1876 yılında bir Fransız deniz subayı olarak geldiğinde İstanbul’dan ve Osmanlının yaşam biçiminden etkilendi. Oysaki Loti görevi gereği uzak doğu ve Ortadoğu da birçok  şehri gezmiş nedense İstanbul’dan kopamamıştı. Légion d’Honneur nişanına sahip aynı zamanda da akademisyen  bir roman yazarı olan Loti  romanlarında aşka ve ölüm duygusuna çokça yer verirdi. Bir ara Türk aydınları arasında bile görüş ayrılıklarına neden olduğunda Nazım Hikmet tarafından çokça eleştirilmişti. En ünlü romanlarında Aziyade adlı eserini yazdığı Çerkez bir bayanın İstanbul’un o günkü kültürel ve dar çevre şartlarında böyle bir aşk yaşanmayacağında Aziyade’nin bir erkek olduğu da çıkan söylentiler arasında ise de. Pier Loti cemiyeti yine İstanbullu aydınlar tarafından kurulmuştur.

Pierre Loti Tepesi

İşte Pierre Loti tepesi bir ara Türkiye Büyük Millet Meclisinin Türk dostluğundan ötürü İstanbul’a Fahri Hemşeri olarak kabul ettiği bu Fransız subay ve edebiyatçısının adını taşır.

İstanbul Eyüp semtinin mesire ve uğrak yeri olan bu tepeye ulaşmanın en zevkli şekli yine adını Loti’den alan Eyüp sahili ile tepe arasındaki teleferik ile mümkündür. Teleferikten indiğinizde sizleri günümüzde turistik tesis haline gelmiş restoran, kahve nargile evi ve çay bahçeleri bekler. Yeşili ve halen yer, yer korunan tarihi dokusunu yaşarken İstanbul’a, birde Loti’ye ressamlık ilhamı veren bu tepeden bakma fırsatını yaşarsınız.

 
admin

 
0 YorumİLK YORUMLAYAN SİZ OLUN!


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.