Random Article

 
0
Posted 05 Şubat 2014 by admin in EHLİ KÜLTÜR SANAT
 
 

Ferhan Şensoy’a İzmir’den onur ödülü

İZMİR – Toplumsal Araştırmalar Kültür Ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali, 6-16 Aralık günlerinde gerçekleştirilecek.

Konak Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, “İzmir’in toplumsal tarihinde hep varolan tiyatro sanatını canlandırmak ve geçmişte olduğu gibi uluslararası düzeye taşıma hedefiyle başlanan yolculuğun, bu yıl ‘İtiraz’ temasıyla perdelerini açacağı” kaydedildi.

Konak Belediyesi’nin de destek verdiği festivalde biri yabancı, ikisi çocuk, 18’i özel olmak üzere toplam 29 oyun seyirciyle buluşacak. Amatör tiyatroların da yer alacağı festivalde oyunlar arasında dans tiyatrosu, engelli, çocuk ve sokak tiyatrosundan da örnekler sergilenecek.

Ferhan Şensoy, Tiyatro Kare, Tiyatro Kedi, Duru Tiyatro, Samsun Sanat, Sadri Alışık Tiyatrosu, Samsun Sanat Tebdili Mekan tiyatrolarının da oyunları tiyatroseverlerin ilgisine sunulacak, Yeryüzü Sahnesi’nce sergilenen “Benden Selam Söyle Anadolu’ya” oyununun da dünya prömiyeri bu festival dahilinde sahnelenecek.

Fransız Kültür Merkezi’nde 5 Aralık’ta yapılacak gala gecesinde festivalin açılış oyunu olan “Ben Ulrike, bağırıyorum” oyunu tiyatroseverlerle buluşacak.

Fuar İsmet İnönü Sanat Merkezi, Karşıyaka Ahmet Piriştina Kültür Merkezi, Ege Üniversitesi MÖTBE Salonu, Fuar Gençlik Tiyatrosu, Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi, Makine Mühendisleri Odası Tepekule Anadolu Salonu, Konak Belediyesi Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Sanat Merkezi, Çeşme Çakabey Kültür Sanat Merkezi’nde oyunlar sahnelenecek.

Bir festival geleneği olan tiyatro emekçilerine verilen ödüller de sahiplerini bulacak. Onur ödülü bu yıl tiyatro sanatçısı Ferhan Şensoy’a, emek ödülü bir sahne teknisyeni Cebrail Nişancıyan’a, festival ödülü ise Aysa Organizasyon sahiplerinden merhum Alaaddin Erarslan’a verilecek.
admin

 
0 YorumİLK YORUMLAYAN SİZ OLUN!


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.