Random Article

 
0
Posted 05 Şubat 2014 by admin in EHLİ KÜLTÜR SANAT
 
 

‘İçinden Türkiye Geçen Yabancı Filmler’

İSTANBUL – TÜRVAK ‘ın arşivinde yer alan yaklaşık 6 bin afişten seçilen 54 film afişini içeren “İçinden Türkiye Geçen Yabancı Filmler” başlıklı sergi, sinema meraklılarının beğenisine sunuldu.

Sergi koordinatörü Aslı Yılmazsoy, yaptığı açıklamada, sergiyi gezenlerin 1925 yapımı “XII. Karl” filminden 2012 yılı yapımı “Skyfall”a kadar sinema tarihinde iz bırakan ve Türkiye’de çekilen pek çok afişini sinemaseverlerin görebileceğini ifade etti. Türkiye’de pek çok yabancı filmin çekildiğini aktaran Yılmazsoy, “Geniş bir arşiv taraması yaptık. Sinema tarihini inceledik. Sinemaseverlerin ilgisini çekeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Müze Müdürü Erol Şenel de katılımcılara, sinema tarihinde büyük öneme sahip filmlerle ilgili katılımcılara bilgi verdi.

Sergide, “İstanbul’un Gizi/Secret of Stamboul, 1936”, “Korkuya Yolculuk/Journey into Fear, 1943”, “Ankara Casusu/Five Fingers, 1952”, “Rusya’dan Sevgilerle/From Russia with Love, 1963”, “Topkapı/Topkapi, 1964”, “Hafif Süvari Alayının Hücumu/The Charge of the Light Brigade, 1968”, “Paralı Askerler/You Can’t Win Em All, 1970”, “Gece Yarısı Ekspresi/Orient Express, 1954” gibi dünya sinemasından farklı türlerdeki yapımların afişleri yer alıyor.

Sergi, müzenin ikinci katında bulunan TÜRVAK Sergi Salonu’nda, pazartesi günleri hariç her gün, 28 Şubat’a kadar saat 10.00-18.00 arasında gezilebilecek.
admin

 
0 YorumİLK YORUMLAYAN SİZ OLUN!


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.