Random Article

 
0
Posted 05 Şubat 2014 by admin in EHLİ KÜLTÜR SANAT
 
 

‘Memory of the Camps’ ilk kez gösterilecek

LONDRA – Ünlü İngiliz yönetmen Alfred Hitchcock’un Nazi soykırımıyla ilgili tamamı hiç gösterime girmemiş belgeseli yayımlanacak.

İngiliz Independent gazetesinin haberine göre, gerilim filmleriyle dünyanın önde gelen yönetmenlerinden biri olarak kabul edilen ve 1980 yılında hayatını kaybeden Hitchcock’un imzasının bulunduğu belgesel, 2. Dünya Savaşı’nın 70’inci yıldönümü dolayısıyla gösterilecek.

Yapımcı arkadaşı Sidney Bernstein’in Hitchcock’tan Nazi kamplarında çektiği görselleri belgeselleştirmek için 1945 yılında yardım istediği ancak Hitchcock’un görüntülerin dehşeti karşısında bir hafta boyunca stüdyoya giremediği belirtildi. Belgesel 1945 yılında hazır olduğunda ise Berlin hükümetinin, Almanların yenilgisine daha da zarar vereceği gerekçesiyle filmi yayımlamadığı açıklandı.

Filmin görselleri, 1980’li yıllarda Amerikalı bir araştırmacı tarafından Londra’daki Savaş Müzesi’nin mahzeninde bulundu.

“Memory of the Camps” isimli tamamlanmayan belgesel şimdiye kadar biri 1984 yılında Berlin Film Festivali’nde, diğeri ise 1985 yılında PBS kanalında olmak üzere sadece iki kez yayımlandı.

Dijital olarak Savaş Müzesi’nde bulunan diğer kısımlarından da eklemeler yapılan belgesel, tamamlanmış haliyle ilk kez ve farklı bir isimle bu yıl yayımlanacak.
admin

 
0 YorumİLK YORUMLAYAN SİZ OLUN!


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.