Random Article

 
0
Posted 04 Şubat 2014 by admin in EHLİ KÜLTÜR SANAT
 
 

SALT Araştırma Fonları’na başvurular başladı

SALT Araştırma Fonları, mimarlık ve tasarım, sosyal ve ekonomik tarih ile güncel sanat alanlarındaki özgün belge edinimi ve araştırmayı hedefleyen projeleri desteklemeyi amaçlıyor

2014’te altı araştırma projesine 10.000 TL değerinde, toplam 60.000 TL’lik fon verilecek. Fonlardan ikisi Türkiye’de mimarlık ve tasarım, ikisi sosyal ve ekonomik tarih, ikisi Türkiye’de sanat konulu araştırmalara yönelik olacağı açıklandı.

28 Şubat’a kadar yapılabilecek ön başvurular sonucunda araştırma konu, dönem ve alanının uygunluğu belirlenecektir. Araştırma projesinin ön kabulü durumunda, son başvuru tarihi 21 Mart’tır. Sonuçlar 21 Nisan’da duyurulacak.

Seçici kurulda, Doç. Dr. Cengiz Kırlı (Boğaziçi Üniversitesi), Meriç Öner (SALT Araştırma ve Programlar), Prof. Dr. Zeynep Sayın (Mardin Artuklu Üniversitesi), Lorans Tanatar Baruh (SALT Araştırma ve Programlar) ve Prof. Dr. Bülent Tanju’dan (Mardin Artuklu Üniversitesi) bulunuyor.

Türkiye’de mimarlık ve tasarım araştırmaları
1950’ler sonrasında basılı kaynakların dışında kalan konulara ilişkin araştırmalara ve/veya mevcut kaynaklara özgün yaklaşımlar sunan yeni çalışmalara açıktır. Tasarım nesnelerinden yapılı çevrede geniş coğrafyalara kadar her türlü ölçek araştırma konusu olarak seçilebilir.

Sosyal ve ekonomik tarih araştırmaları
Osmanlı İmparatorluğu’nun 19. yüzyılı ve 20. yüzyıl Türkiye’sinin sosyal ve ekonomik tarihine ilişkin özgün araştırmalar ile SALT Araştırma bünyesindeki belgelerin kullanımıyla hazırlanan çalışmalara açıktır.

Türkiye’de sanat araştırmaları
1960’lardan bugüne bölgesel ve enternasyonal çerçeve ve ilişkiler içerisinde yerel sanat tarihleri yazımları; basılı veya bilinir kaynakların ötesinde özgün materyellerin araştırmasına açıktır.
admin

 
0 YorumİLK YORUMLAYAN SİZ OLUN!


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.