Random Article

 
0
Posted 26 Şubat 2015 by admin in Dünya
 
 

‘Cihatçı John’un kimliği sonunda belli oldu

images
images

İngiliz ve Amerikan basını son dakika gelişmesi olarak geçtiği haberlerle ‘Cihatçı John’ olarak bilinen IŞİD militanının kimliğini açıkladı. Batılı rehinelerin kafa kesme videolarında yer alan maskeli IŞİD militanının İngiliz vatandaşı Muhammed Emwazi olduğu yazıldı.

BBC’nin haberinde Londralı Emwazi’nin bir süredir İngiliz güvenlik yetkililerinin radarında olduğu belirtildi. Fakat IŞİD militanının ismi paylaşılmamıştı.

Washington Post gazetesi ise Emwazi’nin yakın arkadaşı olduğunu iddia ettiği bir kişiye ulaştı. Emwazi’nin arkadaşı gazeteye yaptığı açıklamada, “Muhammed’in Cihatçı John olduğundan hiç şüphem yok. O benim kardeşim gibiydi. O olduğundan eminim” dedi.

Aynı habere göre Emwazi, Londra’da bilgisayar programcılığı bölümünde okuduğu üniversiteden dereceyle mezun olmuş başarılı bir öğrenciydi.

Emwazi ilk olarak geçtiğimiz Ağustos’ta yayınlanan infaz videosunda ABD’li gazeteci James Foley’in kafasını keserek tüm dünyanın merak ettiği isim haline gelmişti.

Sonrasında ise Emwazi, ABD’li gazeteci Steven Sotloff, İngiliz yardım çalışanı David Haines, İngiliz taksi şoförü Alan Henning ve ABD’li yardım çalışanı Abdulrahman Kassig’in de infaz videolarında yer almıştı.

Emwazi’nin ilk olarak 2012 yılında Suriye’ye gittiği ve burada IŞİD’e katıldığına inanılıyor.

İngiliz istihbaratı uzun süre, aksanlı ingilizcesi ile dikkat çeken Emwazi’nin kimliğini ortaya çıkarmanın peşindeydi.
admin

 
0 YorumİLK YORUMLAYAN SİZ OLUN!


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.