Random Article

 
0
Posted 20 Mayıs 2016 by admin in Genel
 
 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Pazar günü hükümeti kurma görevini vereceğim

Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldığı canlı yayında, gençlerin kendisine yönelttiği soruları yanıtladı.

Erdoğan, 22 Mayıs’ta gerçekleşecek olan AKP Olağanüstü Kongresi’ne ilişkin açıklama yaptı. Erdoğan, “Tabii bu soruyu cevaplarken, kurucu genel başkanı olduğum partinin yeni bir kongre sürece söz konusu. Olağanüstü bir kongre süreci. Sayın Genel Başkan aldı bu kararı. Temayül yoklamaları alındı. Bu süreci arkadaşlar bitirdiler. Bugün de parti sözcüsü neticeyi açıkladı. Bu olağanüstü Genel Kurula,. temayül tek adayla gidilmesi noktasında. Genel Kurul ve tüm delegeler, oradaki adayla ilgili kararını verecek ve pazar akşamı gerek partimizin diyeceğim, çünkü kurucu genel başkanı olduğum için söylüyorum. Bundan sonraki sürece yönelik, başbakan kim olacak sorusunun cevabı da, o gün Başbakanımız Ahmet Bey istifasını verecektir ve hemen o akşam yeni başbakanı görevlendirip, süratle kabinesini oluşturma imkanını verelim istiyorum. Zira hafta için MGK var, Pazartesi günü Dünya İnsani Zirvesi var. 60 ülke devlet başkanı ve başkanı geliyor. O program 2 gün sürüyor ve sonra Ankara’ya gelip, duruma göre kabineyi görmüş olacağız.” dedi

DOĞU VE GÜNEYDOĞU’DA DEVAM EDEN TERÖR OPERASYONLARI

Evlerini terk edenlere çağrım var; Evlerini tamir etmesinler. Bu yapıları biz yıkalım ve yeniden inşa edelim. Kentsel dönüşümü buralarda uygulayalım. Ondan sonra yeni evlerine gelsinler” diye seslendi.

DOKUNULMAZLIK OYLAMALARI

“Dokunulmazlık konusu, fezlekelerle alakalı bir konudur. Bu fezlekeler, belli miktardaki milletvekillerini ilgilendiren bir konudur. 4 siyasi partinin de milletvekillerinin belli oranlarda fezleke var. Buradaki dokunulmazlığın kaldırılması konusu, bu fezlekenin parlamentoda raflara yerleştirilmesi değil, bunu kim gönderdi, yargı gönderdi. Burada dursun diye değil. Parlamento şu kararı alacak. Biz değerlendirmemizi yapıyoruz, biz bunu tekrar yargıya gönderiyoruz. Yargı ne yapacak? Bu fezlekelerin yargılama sürecini başlatacak. Biliyorsunuz, referandumla çözülürse, tamamının yargılanma yolu açılmış olur. Dikkat edilirse şu anda bir sıkıntı var. Şu anda aklımda kaldığı kadarıyla 138 milletvekilinin fezlekesi var. Şimdi bunlar orada ne yapacak? Yargıya açılacak ve yargı alacak, bunların hepsinin değerlendirmesini yapıp, nihai kararı yargı verecek.”

İki şey çok garip. Hodri meydan diyorsanız, açın önünü, hepsi yargılansın. Burada kaçmanın bir anlamı var mı? Bugün yargılanmasa, zaten milletvekilliğin bittiği anda yargılanacaksın. TBMM’nin başına dert olmayın.

Dokunulmazlık olayının bu kararıyla birlikte, Türkiye’nin önünde demokrasi mücadelesinde bir sınav kazanılmış olacak. Bu sınavı yarın Türkiye Cumhuriyeti’nin parlamentosu verecektir kanaatindeyim. Bu sürece destek veren milletvekili arkadaşımızı kutluyorum.”

YENİ ANAYASA VE BAŞKANLIK SİSTEMİ

Tabii başkanlık sistemi ve yeni anayasa konusu, geçmişte gerek sayın Demirel’in gerek Erbakan’ın, Turgut Özal’ın ısrarla söyledikleri tezlerdir. Başkanlık sistemini, ülkenin birliği beraberliği ve bütünlüğü için ileri sürmüşlerdir. Bakın dünyada G20 ülkelerine bakın, yarıdan fazlası başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Acaba niye? Demek ki başkanlık sisteminin getirisi, götürüsünden çok daha fazla. Başta ABD olmak üzere Latin Amerika ülkelerinin tamamı başkanlık sistemidir. Rusya öyledir, Fransa yarı başkanlık sistemidir. Avrupa’da daha fazla parlamenter sistem vardır. Ama en gelişmiş ülkelerde başkanlık vardır.

Bu halk niçin bir darbe anayasası ile yönetilsin ki. Kendi iradesi var. Kendi iradesiyle ortaya koyabileceği anayasa var. Bu anayasa ile çok daha demokratik biçimde yönetilebiliriz. 4 siyasi parti, başbakanlığım döneminde bu işe adım attık.”

İSRAİL TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

Filistin meselesi bizim için kanayan bir yaradır. Bildiğiniz gibi orada 3 maddemiz vardı. Bir tanesi Mavi Marmara gemisine yapılan operasyonla alakalı, bizden özür dilemeleri gerekir. Obama’nın ziyareti esnasında İsrail Başbakanı arayarak özür diledi. İkinci safha, tazminat konusuydu. Tazminat da büyük ölçü de halledildi. Üçüncü husus da ambargonun kaldırılmasıydı.

Gazze’ye günde 3-4 saat elektrik veriliyor. Bu insani değil… Susuzluk sorunu var ve bu gibi sorunlar devam ediyor. Bunların düzeltilmesiyle birlikte biz de İsrail’e büyükelçi atamamızı yapacağız.

ERDOĞAN’IN SAĞLIK DURUMU

Sağlık durumum gayet iyi. Haftada bazen 2 bazen 3 gün kapalı ya da açık salonda spor yapıyorum. Mevsim de bizim için elverişli hale geldi. Futbol oynarken kilom 75’ti fakat şu anda 95… Emine hanım kendisine bazı kürler uyguluyor ben onları uygulamıyorum.
admin

 
0 YorumİLK YORUMLAYAN SİZ OLUN!


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.