Random Article


Emirgan Korusu

 
PUAN
 
 
 
 
 


 


0
Posted 15 Şubat 2013 by admin

Gerçekten sultanların saltanatının en büyük göstergesi denilebilir. Boğazın eşsiz manzarasında muhteşem orman havası. Bunun ötesi ne olabilir ki… Pembe ve sarı köşk var. Restoran ve cafe hizmeti sadece pembe köşkte veriliyor. İstanbul’un gürültüsünden, karmaşasından kurtulmak isteyenlere göredir tam Emirgan Korusu. Yemyeşil çimenler, havuzu, manzara gerçekten çok güzel bir ortam. Kahvaltı yapmak için de tam ideal bir yer ki zaten hafta sonları herkes galeyana gelip buraya geliyor. Düğün fotoğrafları için de gelenleri görünce büyük bir zevkle izlemeye başlayabilirsiniz nasıl pozlar veriyorlar diye. Sonrasında da güzelce bir yürüyüş yapabilirsiniz Emirgan sahilinde.

Emirgan Korusu’na Sarıyer’in küçük ormanı da diyebiliriz. İstanbul’un şehir karmaşasına karşın güvenli bir sığınak. Her renk çiçeğe rastlamak mümkün burada ama rakipsiz olan tek cins laleler. Zaten bu sebeple de ‘Lale Festivali’ne ev sahipliği yaptı. Ağaçları, bu yazıyı okuyan herkesten daha yaşlı; bir nevi antika. 120’yi aşkın bitki ve ağaç türü varmış.
Koruluktaki Sarı, Pembe ve Beyaz Köşkleri Mısırlı İsmail Paşa yaptırmış. En sık rastlanan hayvan sincap. Korunun içinde bulunan havuzda ise ördekler ikamet ediyor. Köpek topluluklarını da unutmamak lazım. Fındık ağaçlarının ünü de yadsınamaz.Buraya ilk kez gelen herkes bir heves ekmeyecekleri soğanları almıştır. Burada geyik yok ama vaktiyle ünlü bir geyik ve yavrusu heykeli varmış, onlar da ne akla hizmetse –ticari akla olsa gerek- çalınmış. Sarı Köşk’te çiçek ve soğan satışı yapılıyor. Çoğu koruya göre yokuşu az; bu yüzden olsa gerek, burası koşu ve yürüyüş yapanların meskeni. Korunun yeryüzü şekilleri de mağarayı andırır cinsten. Haftasonları korunun değişmez piknik günleri, hafta içi ise huzur her köşede. Arabayla gelecekler, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün Avrupa yakasından Küçükarmutlu Sapağı’nı kullanarak sahil yoluna ulaşırlarsa rahatlıkla burayı bulabilir.

Huzur bulmak için gidilecek mekanların en iyisi Emirgan korusu.  Temiz havası insanın içine işliyor, piknik için ideal bir mekan. Ara sıra şirin şirin sincaplar görmek de mümkün, çok hoş gerçekten. İstanbul’da bir zamanlar çimenlerine uzanıp boğazı seyre daldığın o meşhur korulardan gerçekten az sayıda kaldı. Emirgan Korusu işte bu güzelliklerden.

Emirgan korusunda özellikle nisan sonu mayıs aylarında baharın gelmesi ile bir canlanma olur, sessizlik yerini yavaş yavaş kalabalıklara bırakır. Belki de bunaltır insanı ancak burası hele ki lale mevsiminde cennetten bir köşe gibidir… Özellikle burada gezmeden önce sabah erkenden gelip Sarı veya Beyaz Köşk’te açık büfe bir kahvaltı yapıp, sonrasında uzun uzadıya gazetenizi havuz başında okuyup, sonrasında koru içinde turlayabilirsiniz…

Adres: Sakıp Sabancı Caddesi, İstinye’den Atlı Köşke giderken sağda

Telefon: 0212 271 77 64

 
admin

 
0 YorumİLK YORUMLAYAN SİZ OLUN!


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.