Random Article

 
0
Posted 25 Kasım 2014 by admin in Dünya
 
 

Erbil: Türkiye bize silah yardımı yaptı

erbil
erbil

Hürriyet yazarı Verda Özer’e konuşan Kürdistan Bölgesel yönetiminin Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin, kendilerine silah yardımı yapan Türkiye’den ‘ağır silah’ göndermesini beklediklerini söyledi.

Irak’ın kuzeyindeki Federe Kürdistan bölgesinin Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin, Türkiye ’nin kendilerine silah yardımı yaptığını söyledi. Hüseyin, silahların türüne ilişkin soru üzerine ise, “Henüz ağır silah göndermediler, ama umarım gönderecekler” yanıtı verdi.
Hürriyet yazarı Verda Özer, çeşitli temaslar için İstanbul ’da bulunan Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin ile yaptığı görüşmeyi bugünkü köşesinde aktardı. Özer’in bugünkü Hürriyet’te, “Erbil: Türkiye silah yardımı yaptı” başlıklı yazısı şöyle:

“Brett, Ankara ‘da Davutoğlu ile görüşmesinden sonra gece 11.00’de beni aradı. Ve müjdeyi verdi: “Fuad, Türkiye Peşmergelerin geçişini kabul etti!”

Bu sözler, Kürdistan Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin’in ağzından çıkıyor. Bahsettiği kişi, Brett McGurk. Yani ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve aynı zamanda IŞİD stratejisinden sorumlu General John Allen’ın Yardımcısı.

Fuad Hüseyin’in İstanbul’a geldiğini duyar duymaz soluğu yanında alıyorum. Zira ziyaretinin zamanlaması çok kritik. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bağdat-Erbil ziyaretinden cuma günü döndü. Erbil ve Bağdat arasında uzun zamandır beklenen anlaşma geçtiğimiz hafta imzalandı. Peşmerge iki hafta önce Türkiye üzerinden Kobani’ye geçti. Ve diğer yandan Erbil dahil tüm Irak IŞİD’e karşı yaşam mücadelesi veriyor.

‘Peşmerge’nin geçişini Türkiye önerdi’
Sohbete Peşmerge’nin Kobani’ye geçişiyle başlıyoruz. Brett McGurk ve John Allen, 9 Ekim’de Ankara’ya gelip üst düzey yetkililerle görüşmüşlerdi. Hüseyin, yukarıda alıntıladığım gibi McGurk’ün Ankara’nın peşmergenin geçişini kabul ettiğini kendisine nasıl haber verdiğini anlatıyor. Ve ekliyor: “Tabii hemen sordum, ‘önce kim peşmergenin geçişini önerdi’ diye. Brett de ‘Türkiye’ dedi.”

Hemen akabinde 13 Ekim’de detayları görüşmek için Ankara’ya geldiğini, bu ziyaretinin gizli tutulduğunu söylüyor. Bunun ardından da, o meşhur 18 Ekim cumartesi gecesi ABD Başkanı Obama, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aramış. Zaten hemen ertesi gün de peşmergenin geçişi başlamıştı.

“Yani” diyor, “Bu geçişi 3 aşamada planladık. Önce Türkiye-ABD, sonra ABD-Ebil, sonra da Türkiye-Erbil görüştü. En son hepimiz, bu üç odak Duhok’ta buluştuk ve detayları neticelendirdik.”

‘PYD peşmerge sayısını düşürdü’
Peki Peşmerge konusunda PYD ile görüşmeler nasıl ilerledi? “PYD ile görüşmeleri Duhok’ta bizzat ben yaptım. Onlar sadece silah istiyordu. Ancak biz silahları kullanmak için savaşçılara ihtiyaçları olduğunu söyledik” diyor. O toplantıda 150-200 peşmergenin gönderilmesine karar verilmiş. PYD’nin bu rakamı sonradan 150’ye düşürdüğünü söylüyor. Erdoğan’ın açıklamalarını doğrular şekilde.

Peki daha fazla peşmerge gidecek mi? “Bu Kobani’deki duruma bağlı. Ve Türkiye’nin PYD ile ilişkilerine” diyor. Şu anda PYD’den böyle bir talep olmadığını da ekliyor.

Erdoğan’ın ABD’nin Kobani’ye silah yardımını “Türkiye’ye rağmen” yaptığını söylediğini hatırlatıyorum. “Bu mesele ABD ve Türkiye arasında” diyor gülerek.

‘Türkiye silah gönderdi’
Peki Türkiye’nin yaptığı yardımdan memnunlar mı? Türk askerinin kuzey Irak’ta peşmergeyi eğitmeye başladığını söylüyor. Ve en çarpıcı açıklamasını yapıyor: “Türkiye silah yardımı da yaptı.” Peki bunlar ağır silahlar mı? “Hayır, henüz ağır silah göndermediler, ama umarım gönderecekler.”
admin

 
0 YorumİLK YORUMLAYAN SİZ OLUN!


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.