Random Article

 
0
Posted 21 Mayıs 2016 by admin in Sağlık
 
 

Fazla kilonun bir zararı daha

İdrar kaçırma problemi, kadınlarda erkeklerden daha fazla görülüyor. Probleme neden olan genel faktörler arasında, obezite, hamilelik sayısı, doğum yöntemi, yaş, menopoz, pelvik cerrahiler, mesane hastalıkları, sigara, kabızlık ve kronik öksürük yer alıyor. İdrar kaçırma sorununu en fazla tetikleyen unsur ise obezite. Çünkü aşırı kilolu kişilerde karın içi basıncının artış göstermesi idrar kaçırma problemine yol açabiliyor.

BÖBREK YETMEZLİĞİ NEDEN OLABİLİYOR

Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Yusuf Temiz, idrar kaçırma sorunun 4 çeşidi bulunduğunu belirterek şu bilgileri veriyor:

“Yetişkinlerde sıkışma, baskı, karma ve taşma tipinde idrar kaçırma olmak üzere dört ayrı tür görülür. Bu türlerin tanı ve tedavisi birbirinden farklı özelliktedir. İdrar kaçırma hastalığının tedavisinde en dikkat edilmesi gereken nokta ise kaçırma türünün doğru teşhis edilmesidir. Eğer hastanın idrar kaçırma sebebi mesanenin tam boşalamaması ve bu duruma bağlı olarak böbreklerin etkilenmesi ise vücutta ciddi sorunlar doğabilir. Bu sorunların başında ise böbrek yetmezliği gelir. Ayrıca hastalar, idrar kaçırmayı azaltabilmek ya da önüne geçebilmek için günlük sıvı tüketimlerini en az seviyeye düşürmeye çalışır. Fakat bu yanlışın diğer hastalıkları tetikleyebileceği unutulmamalıdır. İdrar kaçırma problemi, kişiyi sosyal hayattan uzaklaştırırken, depresyona dahi yol açabilir.”

TEDAVİ YÖNTEMİ SEBEBE GÖRE SEÇİLİYOR

İdrar kaçırma problemlerinde sebebe yönelik tedavi izlendiğini belirten Dr. Temiz, “Sıkışma tipindeki idrar kaçırmalara ilaçlarla, baskı tipindekilere ise cerrahi yöntemlerle müdahale ediliyor. Ayrıca sıkışma tipindeki kaçırmalar stresli kişilerde daha çok görülürken, bu hastalara psikolojik yardım da önerilebilir” diyor.
admin

 
0 YorumİLK YORUMLAYAN SİZ OLUN!


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.