Random Article

 
0
Posted 20 Şubat 2015 by admin in Dünya
 
 

Füze’nin rotası Çin

fuzenin-rotasi-cin
fuzenin-rotasi-cin

Türkiye’nin hava savunma roket sistemi teknolojilerinin alımında firmalara verdiği süre doldu. Milli Savunma Bakanı Yılmaz’ın, “Yeni bir resmi öneri olmadı” açıklaması, rotayı Çin’e çevirdi. Türkiye’nin, silah sanayinin millileştirilmesine dönük çalışmada yerli oranı en yüksek ve maliyeti en müsait teklifi 3.4 milyar dolarla Çinli CPMIEC vermişti.

Türkiye’nin, silah sanayinin millileştirilmesine dönük çalışmalar kapsamında uzun bir zamandır hazırlıkları süren kritik adımda sona gelindi. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın bir sual önergesine verdiği yanıt, Türkiye’nin hava savunma roket sistemi teknolojilerinde uzun süre batıya bağımlı memleket oluşuna nihai verecek olan roket savunma sisteminde rota iyice Çin’e dönderdi. Cumhuriyet Halk Partisi CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın yazılı sual önergesini yanıtlayan Bakan Yılmaz, Hava Savunma Füze Sistemine ilişkin proje ile ilgili olarak, namzet ülkelerle teknoloji transferi tabanlı görüşmelere devam edilmesi Savunma Sanayi İcra Komitesi tarafından talimat verilmesi nedeniyle görüşme takviminin uzadığını belirtti.

SÜRE DOLDU YENİ TEKLİF YOK
laf konusu sistemin, Türkiye’nin savunması için ulusal sistemlere entegre edileceğini ve NATO’ya entegre edilmeden kullanılacağını kaydeden Yılmaz, yanıt yazısında, “UMBHFSS Projesi kapsamında sistemin TSK üst komuta denetim kademeleri ile bağlantısına ve entegrasyonuna yönelik iş paketi ulusal olarak yetkilendirilmiş firma tarafından vatan içinde yapılacaktır. Proje hariç finansman kredisi ile finanse edilecektir. Proje kapsamında öneri değerlendirme süreci tamamlanmış olup, yeni bir resmi öneri alınmamıştır” ifadelerine yer verdi.

ROTA İYİCE ÇİN’E DÖNDÜ
Batının her türlü engelleme girişimine karşın uzun menzilli hava savunma füzesi ihalesinde 3.4 milyar dolarla en müsait teklifi Çinli CPMIEC vermişti. Bakan Yılmaz’ın açıklamasında yer alan ‘Yeni öneri gelmedi’ ifadelerini de değerlendiren uzmanlar, Türkiye’nin bu sistemle ilgili esas talebinin teknoloji paylaşımı olduğunu kaydettiler.

SÜRE DOLDU YENİ TEKLİF YOK
Sadece Çin firmasının Türkiye’nin duygulu olduğu bu teklifini kabul ettiğine atıfta bulunan yetkililer, “ABD kabul etmemişti. Görüşmeler sürerken Fransa’nın teknoloji paylaşımından yana olduğu izlenimi belirmişti, ancak Bakan Yılmaz’ın açıklaması Fransa’nın da teknoloji paylaşımı konusuna sıcak bakmadığı şeklinde değerlendirildi” yorumunu yaptılar.

Aynı anda 100 hedefi takip ediyor

ABD’li Raytheon ve Lockheed Martin PAC-3, Avrupa (Fransa-İtalya) Eurosam SAMP/T, Rusya S-400, Çin ise FD-2000 füzeleri ile yarışa girmişti. Fiyat-performans ve yerli sanayiye teknoloji transferinde en cazip teklifi Çinli CPMIEC firması vermişti. Çinli CPMIEC firmasının 3.4 miyar dolarlık teklifinin uzun süredir gündemde olduğu biliniyordu. Ortak üretimin tamamlanmasından sonra kat edilecek her aşama ulusal kıtalararası roket üretiminde kilometre taşı olacak.

HANGİ MODELİ ALIRIZ?
Türkiye’nin alacağı FD-2000 füzeleri, Çin Ordusu’nun uzun menzilli hava savunma füzesi HQ-9’un ihraç modeli. Füzelerin etkili menzilleri 125 kilometreye kadar çıkıyor. Sistemin en mühim parçası, “arama, tespit ve takip radarı. Radar aynı anda 100 hedefi takip ediyor. Çin menşeili CPMIEC’in ürettiği roket sistemi 2’li ve 6’lı bataryalar halinde konuşlandırılabiliyor.
admin

 
0 YorumİLK YORUMLAYAN SİZ OLUN!


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.