Random Article

 
0
Posted 19 Mayıs 2016 by admin in EHLİ KÜLTÜR SANAT
 
 

Gaétan Soucy’nin başyapıtı artık Türkçe

Gaétan Soucy’nin Kibritleri Çok Seven Küçük Kız romanı 1998 yılında dünya edebiyat sahnesinde büyük bir heyecan ve beğeni uyandırdı.

Bir tiran olan babalarının ölümünün ardından, dış dünyayla hiç ilişki kurmadan yaşadıkları malikânenin dışındaki hayatla ve nasıl kullanacaklarını bilemedikleri özgürlükleriyle başa çıkmayı öğrenmeye çalışan iki çocuğun şaşırtıcı ve sarsıcı hikâyesinin anlatıldığı roman istisnai ve olağandışı yazar Soucy’nin edebî dehasının en çarpıcı örneği.

GAÉTAN SOUCY KİMDİR?

GAÉTAN SOUCY, 1958’de Québec, Montreal’de doğdu. Montreal Üniversitesi’nde gördüğü fizik eğitiminin ardından felsefe yüksek lisansı yaptı. İlk romanı L’Immaculée conception 1994’te yayımlandı. 1997’de basılan ikinci romanı Kefaret, Grand Prix du livre de Montreal Ödülü’nü aldı. Bir sonraki yıl yayımlanan üçüncü romanı Kibritleri Çok Seven Küçük Kız Prix Ringuet de l’Académie des lettres du Québec ve Prix du grand public la presse / Salon du livre de Montreal ödüllerinin yanı sıra eleştirmenlerden büyük övgüler aldı ve birçok dile çevrildi. 2002’de yayımlanan romanı Müzikhol, uluslararası birçok ödülün yanı sıra Prix des libraires du Québec ve Prix France-Québec’e layık görüldü. Gaétan Soucy, 2013’te Montreal’de evinde kalp krizi geçirerek öldü.

Gaétan Soucy’nin Can Yayınları’ndaki diğer kitapları:

Müzikhol, 2012

Kefaret, 2014

KİBRİTLERİ ÇOK SEVEN KÜÇÜK KIZ

Yazar: Gaétan Soucy

Çeviri: Aysel Bora

Tür: Roman

Sayfa sayısı: 152 Sayfa

Fiyatı: 14 TL

Yayın tarihi: 17 Mayıs  2016
admin

 
0 YorumİLK YORUMLAYAN SİZ OLUN!


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.