Random Article

 
0
Posted 12 Ocak 2015 by admin in Genel
 
 

İl il hava durumu İstanbul-Ankara-İzmir

il-il-hava-durumu-istanbul-ankara-izmir
il-il-hava-durumu-istanbul-ankara-izmir

Geçen hafta boyunca devam eden kar yağışı haftasonu yerine güneşli bir havaya bırakmışken yeni hafta yağışlı başladı.İşte illere göre hava durumu

Yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara, Batı Karadeniz, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Orta Karadeniz kıyıları, Çorum, Amasya ve Giresun çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Marmara’nın batısında (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale ve İstanbul); öğle saatlerinden itibaren Marmara, Kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyılarında, akşam ve gece saatlerinde Batı Akdeniz’in iç kesimleri ile İç Ege’de kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak; sabah saatlerinden itibaren Trakya’da, öğle saatlerinden itibaren Marmara’nın güneyi ile doğusunun yükseklerinde, akşam saatlerinden itibaren ise Batı Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile İç Anadolu’nun kuzey batısında karlakarışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. İç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte gece ve sabah saatlerinde yer yer pus ve sis hadise bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: İç ve doğu bölgelerde 3 ila 6 derece artacağı, Marmara’da 5 ila 10 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı, sabah saatlerinden itibaren kuzeybatı kesimlerde kuzey yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette; Marmara, Ege, Batı Akdeniz ile Batı Karadeniz kıyılarında kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (40-80 km/s); Marmara’nın güneybatısında zaman zaman tam fırtına (80-100 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların Marmara’nın batısında (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale ve İstanbul); öğle saatlerinden itibaren Marmara, Kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyılarında, akşam ve gece saatlerinde Batı Akdeniz’in iç kesimleri ile İç Ege’de kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.
 
KUVVETLİ BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Ülkemizin doğu kesimlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın Batı Akdeniz’de güney ve güneybatı (Lodos), Marmara, Kıyı Ege ve Batı Karadeniz kıyılarında kuzeyli yönlerden, kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (40-80 km/s); Marmara’nın güneybatısında zaman zaman tam fırtına (80-100 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (soba ve baca gazı zehirlenmesi, deniz ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ UYARISI: Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde yüksek kar örtüsünün bulunduğu eğimli dik yamaçlarda yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.
 
İLLERİMİZDE BEKLENEN SICAKLIK DEĞERLERİ ŞÖYLE

BİLECİK 5
BURSA 10
EDİRNE 3
İSTANBUL 10

A.KARAHİSAR 3
DENİZLİ 10
İZMİR 15
MANİSA 12

ADANA 12
ANTALYA 14
İSKENDERUN 11
MERSİN 12

ANKARA 2
ESKİŞEHİR 1
KIRŞEHİR 6
KONYA 3

BARTIN 10
BOLU 6
DÜZCE 8
ZONGULDAK 11

BAYBURT -2
SAMSUN 16
TOKAT 4
TRABZON 14

ERZİNCAN -3
ERZURUM -3
IĞDIR 4
MALATYA 2

DİYARBAKIR 4
GAZİANTEP 3
ŞANLIURFA 7
SİİRT 4
admin

 
0 YorumİLK YORUMLAYAN SİZ OLUN!


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.