Random Article

 
0
Posted 24 Ocak 2015 by admin in Haber
 
 

‘Kıyamet daha hızlı yaklaşıyor’

kiyamet
kiyamet

Atom bombasının mucitlerinin kurduğu ‘Bulletin of the Atomic Scientists’ adlı grup, dünyanın ‘kıyamet gününe’ artık daha hızlı yaklaştığını öne sürdü.

Dünyanın sona yaklaşma tehlikesini takip eden ve tehdidi ‘Kıyamet Saati’ üzerinde gösteren ilim insanlarının oluşturduğu Bulletin of the Atomic Scientists adlı grup, insanlığa mühim bir uyarıda bulundu. Grubun üyesi ve 2002 Nobel Ödülü sahibi Leon M. Lederman, saati 23.53’ten 23.57’ye kaydırdı. Böylece Dünya’nın sonu gece yarısına 3 dakika olarak belirlendi.

Grubun idare kurulundan yapılan açıklamada, iklim değişikliğinin ve nükleer silahların insanlığın geleceğine yönelik tehdit oluşturduğu, dünyanın 2014 yılında mutlak sonuna beklenenden daha çok yaklaştığı bildirildi. Açıklamada, ‘küresel felaket olasılığının çok yüksek olduğu ve afet risklerini azaltmak için lüzumlu eylemlerin bir an evvel yaşama geçirilmesi gerektiği’ ifade edildi.

Kıyamet Saati, 1947’de ilk defa hazırlandığında 23.53’ü gösteriyordu. Soğuk Savaş’ın doruğa çıktığı 1953 ile 1960 yıllarında ise saat 23.58 olarak belirlenmişti. Bulletin of the Atomic Scientists, Soğuk Savaş’ın sona ermesinin ardından 1991’de saati 23.43’e almış, 1984’te ise saat en nihai olarak 23.53’e çekilmişti.

Grubun açıklamasında, “Dünyada çok fazla sayıda nükleer silah bulunduğu ve Amerika Birleşik Devletleri ABD ile Rusya’nınkiler başta olmak üzere dünya liderlerinin, nükleer tehdidi azaltma ve denetim altına alma konusundaki sorumluluklarını yerine getirmekte başarısız olduğu” kaydedildi. Açıklamada, ‘var tedbir ve çabaların dünyanın karşılaşabileceği kıyameti engellemeye yetmediği, ülkelerin atmosfere çok fazla sera gazı yaydığı ve bu oranın asır sonunda çok tehlikeli bir boyuta ulaşacağı, medeniyetin ayakta kalmasını sağlayan ekolojik sistemin bozulacağı’ ifade edildi.

“Dünyanın tamamıyla kabul edilebilir maliyetlerle lüzumlu teknolojik ve politik seçeneklere sahip olduğunu” vurgulayan grup, “Zaman daraldı ancak henüz tükenmedi” ifadesini kullandı.
admin

 
0 YorumİLK YORUMLAYAN SİZ OLUN!


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.