Random Article

 
0
Posted 02 Şubat 2015 by admin in Sağlık
 
 

Korkutucu Tablo : 2014 yılında 600 bin çocuğa kırmızı reçete yazılmış !

korkutucu_tablo_2014_yilinda_600_bin_cocuga_kirmizi_recete_yazilmis
korkutucu_tablo_2014_yilinda_600_bin_cocuga_kirmizi_recete_yazilmis

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü verilerine göre hiperaktivite teşhisiyle 2014 yılında çocuklara 600 bin kırmızı reçete yazıldığını açıklandı. Her hareketli çocuğun hiperaktif olmadığını belirten Çocuk ve genç psikiyatrisi uzmanı Doç. Dr. Osman Abalı, “Birçok öğretmen, hatta hekim ebeveynler dahi çocuğu hiperaktif bulunmadığı halde uzmana başvuruyor. Aileler, kusur müdahalelere girişiyor” dedi. Abalı’ya göre, sağlıktaki performans sisteminden ötürü bir çocuk yalnızca 5 dakika muayene edilmektedir ve derhal kırmızı reçete veriliyor. Çoğu süre hareketli çocuklara dikkat eksikliği ilacı yazılıyor. Fayda görülmeyince hekim dozunu artırıyor. Bu defa küçükler ‘mum gibi’ oluyor.

‘SUÇA TEŞVİK EDEBİLİR’

Aygül Han’ın Zaman’da yer sektör haberine göre, çocuk uzmanı psikiyatrist Hülya Bingöl Çağlayan bu sorunun, daha tam ruhsal gelişimi tamamlanmadan 5,5 yaşında okula başlayan çocuklarda yoğun olarak görüldüğünü dile getirdi. Hiperaktivite teşhisinde ilaç tedavisine dikkatli başlanması gerektiği uyarısında bulundu, “Yapılan incelemeler lüzumsuz ilaç kullanan bu çocukların, ileride suça, şiddete eğilimli olduğunu, hatta alkol bağımlılığına yatkın olduğunu gösteriyor.” Şişli Brainfit Studio Zihin Geliştirme Merkezi’nde görevli profesyonel psikolog Halil Güngör, hiperaktif teşhisiyle gelen çok sayıda çocuğun gerçekte hiperaktif olmadığını fakat hekimlerin ilaç yazdığını belirtti.

‘GEREKSİZ İLAÇ YAZILIYOR’

Çocuktaki hareketlilik, çoğu süre hem anne baba hem de hekim sebebi ile hiperaktivite şekilde adlandırılıyor. Stresli bir ortamdaki çocukta da dikkat eksikliği olabileceğini belirten çocuk ve genç psikiyatrisi uzmanı Doç. Dr. Osman Abalı, her hareketli çocuğun hiperaktif olmadığına dikkat çekiyor. Abalı, “Bugün ne yazık ki çok sayıda öğretmen, hatta hekim ebeveynler hiperaktivite bulunmadığı halde çocuğu hiperaktif diye uzmana başvuruyor. Aileler, değişik şekillerde kusur müdahalelere girişiyor.” diyor. Hastanelerdeki muayene sistemine yönelik eleştirilerde olan Abalı, bir çocuğun yalnızca beş dakika muayene edildiğini ve arkasından derhal kırmızı reçete verildiğini söylüyor. Bu biçimde geçtiğimiz sene Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’nün verilerine nazaran 600 bin kırmızı reçete yazıldığını dile getiren Abalı, “Sağlık sisteminde performansından ötürü hekim çocuğa vakit ayıramadığından ilaç yazma ile yetiniyor. Çoğu süre hareketli çocuklara dikkat eksikliği ilacı yazılıyor. Fayda görülmeyince hekim dozunu artırıyor. Bu sefer çocuk mum bunun şeklinde sabahtan akşama kadar yerinde oturan mat bir çocuk oluyor.” diyor. İnternette de en çok satılan ilaçlar listesinde hiperaktivite ilaçları ilk sırada yer alıyor.

GİZLİ DEPRESYONA DİKKAT!

Kimi çocuklardaki saklı depresyonun da hiperaktivite ile karıştırıldığını kaydeden Osman Abalı, bu çocukları şöyle tanım ediyor: “Bu küçükler mutsuzluğunu hiddet patlaması, hiddet nöbeti, uyumsuzluk, kızgınlık ve şiddetle dışarı aktarmaya çalışıyor. Bu hallerde anne duygusal şekilde çocuğa destek olmalı. Çocuğun mutsuzluğunun sebepleri araştırılmalı. Çabuk sinirlenme, çabuk reaksiyon verme, acelecilik, sonunu düşünmeden devinim etme bunun şeklinde vaziyetler fazlaca gözüküyorsa öteki sorunları mevcut demektir. Bu sorunları yaşayan çocuklara öncelikle psikososyal müdahale yapılması gerekir. Anne ve babanın çocuğa karşı tutumu da araştırılmalı. Bu işlemlerden sonra ilaç tedavisine başlanılabilir.”

ERKEK ÇOCUKLARDA DAHA FAZLA

Dikkat eksikliği üstüne incelemeler oluşturan Şişli Brainfit Studio Zihin Geliştirme Merkezi’ne de hiperaktif teşhisiyle gelen çok sayıda çocuğun gerçekte hiperaktif bulunmadığı belirtiliyor. Merkezde görevli profesyonel psikolog Halil Güngör, “Öğretmenler, hareketli çocukları gördüğünde uğraşmak istemediği için psikiyatriye yönlendiriyor. Doktor testler yapıyor ve dikkat eksikliği çıkarsa derhal hiperaktivite için ilaç yazıyor. Ortalama hiperaktivite teşhisi koyabileceğimiz çocuk sayısı 10 çocuktan 2 ve ya 3’tür. Özellikle 7-16 ıslak arası bay çocuklarda daha sık görülüyor. Hiperaktivite ile sık karıştırılan vaziyet ise dürtüsellik. Dürtüsel küçükler her istediğini elde etmek için ağlar, hareketlerle muhtelif göstermeler yaparlar. Doktorlar çoğu süre dürtüselliğe dikkat etmeden hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı şekilde algılayabiliyor” diyor.

‘İLERİDE SUÇA EĞİLİM GÖSTEREBİLİYORLAR’

Hareketli çocukların her süre hiperaktif şekilde algılanmaması gerektiğini aktaran çocuk uzmanı psikiyatrist Hülya Bingöl Çağlayan, “Özellikle okula yeni başlayan 5,5 yaşlarındaki çocuklarda biz bunu yoğun olarak görüyoruz. İlkokul birinci sınıflarda şu anda çok çok sıkıntı yaşayan veli var. Çünkü küçükler daha tam ruhsal gelişimleri tamamlanmadan okula başlıyorlar” diyor. Oyun dönemini bitirmeden mektep zamanına atlamak mecburiyetinde kalan çocuklarda, çok huzursuzluk, derslik düzeni bozma, dikkatini toplayamama bunun şeklinde hastalıkların da oluştuğunu vurgulayan Çağlayan, bu vaziyette muallim ve annenin gözlemleri ile ön görüş teşhisi konulduğunu belirtiyor. Kış aylarında doktora müracaat sayısının arttığına yer veren Çağlayan, gerçek teşhis konulan hiperaktivite oranının az olduğunu söylüyor.Gerçek hiperaktivite tanısında da ilaç tedavisine dikkatli başlanması gerektiğini kaydeden Çağlayan, “Çünkü yapılan tüm incelemeler lüzumsuz ilaç kullanan bu çocukların, ileride suça, şiddete eğilimli olduğunu, hatta alkol bağımlılığına yatkın olduklarını gösteriyor. O sebepten çocuğun gerçekten gereksinimi varsa ilaç yazılması gerekiyor” diyor.
admin

 
0 YorumİLK YORUMLAYAN SİZ OLUN!


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.