Random Article

 
0
Posted 21 Mayıs 2016 by admin in Sağlık
 
 

Prematürelerin gözleri risk altında

Erken doğan bebeklerde gelişebilecek göz problemi konusunda uyaran

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, normal bir gebeliğin ortalama uzunluğunun yaklaşık 40 hafta (280 gün) olduğunu hatırlattı.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 36 haftadan erken doğumların prematüre kabul edildiğini vurgulayan Atabey, “Prematüre bebekler tam zamanında doğmuş bebeklere göre göz problemleri açısından daha fazla risk altındadır ve doğum ne kadar erkense bu risk artmaktadır” dedi.

Göz dokularının 40 haftadan önce gelişimini tamamlayamadığını kaydeden Op. Dr. Şeyda Atabay, “Erken doğan bir bebekte özellikle kuvöz ve oksijen tedavisi alan bir bebekte periferik retina damar tabakası gelişimini tamamlayamadan durur ve gelişmemiş düzensiz damarlar oluşturur. Bu damarlar kanamaya meyilli damarlardır. Prematüre retinopatisi retinanın normal dokusunun anormal kan damarları ve fibröz doku tarafından işgal edilmesine verilen isimdir. ROP retinada kötü yara iyileşmesi, retina dekolmanı ve sonunda kötü veya hiç görmemeye sebep olur. Bazı vakalarda tam körlük gelişir. Tüm prematüre bebeklerin ROP riski vardır. Çok düşük doğum kilolu bebekler ek risk altındadır. Özellikle de bu bebekler hemen yüksek oksijen ortamına alınmak zorunda kaldıysa risk çok daha fazladır” diye konuştu.

“PREMATÜRELERDE GÖZ MUAYENESİ ZARURETTİR”

Tüm bebeklerin göz muayenesinden geçmelerinin şart olduğunu ifade eden Atabay, “Ancak prematüre bebeklerde ise göz muayenesi bir zaruriyettir. Özel muayene yöntemleri ile retina muayenesi yapılmalıdır. Ve retinopati tespitinde lazer tedavileri gerekebilmektedir. Bu bebekler hayatları boyunca göz hastasıdır ve kontrolleri aksatılmadan yapılmalıdır” uyarısında bulundu.
admin

 
0 YorumİLK YORUMLAYAN SİZ OLUN!


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.