Random Article

 
0
Posted 02 Nisan 2015 by admin in Haber
 
 

Ürdün Cabir Sınır Kapısı’nı kapattı!

urdun_cabir_sinir_kapisini_kapatti
urdun_cabir_sinir_kapisini_kapatti

Ürdün ve Suriye’nin tek sınır kapısı Suriyeli muhaliflerce ele geçti. Durum karşısında Ürdün yetkilileri güvenlik amaçlı olarak kapıları kapattı.

Ürdün yönetimi ise Cabir Sınır Kapısını, tedbir için geçici süreliğine kapattığını duyurdu.
Ürdün İçişleri Bakanı Mecali’nin yazılı açıklamasında, “İki ülke arasında açık olan tek sınır kapısı Cabir, artan şiddet olayları nedeniyle geçici olarak yolcu ve kargo taşımacılığına kapatıldı” ifaadeleri kullanıldı.

Mecali, sınır kapısını kapatma kararın vatandaşlarının can güvenliğini korumak için yaptıklarını ifade etti.

Suriye’nin 375 kilometre sınırı bulunan Ürdün’ü komşusuna açılan kapısı Cabir ve Deran sınır kapıları bulunmakta. Deran Kapısı, 2013 senesinde bu güne aten kapalı bulunuyor.

SINIRIN SURİYE’DEKİ TARAFI MUHALİFLERİN ELİNE GEÇTİ
Suriye’deki muhalif Güney Cephesi’ne bağlı birlikler, Dera kentinin güneyinde yer alan Ürdün sınırındaki Nasib (Ürdün tarafında Cabir) Sınır Kapısı’nı kontrol altına aldığını ifade edildi.

Güney Cephesi’nden gelen yazılı açıklamada, sınır kapısının, Esed rejimi güçleri ile yoğun çatışmalardan sonra ele geçirildiği bildirildi.

Bölgedeki yerel aktivistlerden İbrahim Hariri de, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, Cephe’ye bağlı birliklerin sınır kapısının denetimini sağladığını ifade etti.

Sınır çevresinde muhalif birliklerle Esed güçleri arasında çatışmaların sürdüğünü aktaran İbrahim, muhaliflerin, ‘Suriye devrimi bayrağını’ sınır kapısına astığı da gelen haberler arasında.
admin

 
0 YorumİLK YORUMLAYAN SİZ OLUN!


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.